18 Temmuz 2018, Çarşamba
Son eklenen
Anasayfa / Sanatçı / Yılmaz Morgül
Yılmaz Morgül

Yılmaz Morgül

Yılmaz Morgül, 14 Ocak 1964 tarihinde İstanbul‘un Beykoz ilçesinde yedi çocuklu Morgül ailesinin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Babaannesinin ud çalıp söylemesi ve babası İbrahim Bey’in usta bir tulum müzisyeni olması nedeniyle müzikle içiçe büyüyen Morgül ne yazık ki 7 yaşındayken babasını kaybetti.

BÜYÜK ÜSTATLARDAN EĞİTİM ALDI
Çocukluk ve ergenlik yıllarında öğrenim hayatı boyunca müsamerelerde şarkılar söyleyen, korolarda yer alan ve tiyatro oyunlarında roller üstlenen Morgül, on bir yaşına geldiğinde Yurdaer Doğulu Müzik Merkezi’nde müzik eğitimine başladı. Yılmaz Morgül, ilk müzik eğitimine dokuz yaşında başladı. Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş Musiki Cemiyetleri’nde, Yurdaer Doğulu Müzik Okulu’nda, İstanbul ve Adana Belediye Konservatuarları’nda, Melahat Pars, Feriha Tunceli, Sadun Aksüt, Alaattin Yavaşça, Şeref Çakar, Sözer Yaşmut gibi üstatlardan eğitim aldı.

ZEKİ MÜREN’İN BAHÇEVAN ŞARKISIYLA PARLADI
Yılmaz Morgül, 1988 yılında ilk olarak Adana‘da Divan Otel’inde assolist olarak sahneye çıkan Morgül, “Elveda İstanbul” adındaki ilk albümünü 1995 yılında piyasaya sürdü. 1996 yılında çıkardığı ikinci albümünde Orhan Gencebay‘ın “Dertler Benim Olsun”, Cengizhan Altuntaş ve Mehmet Ilgın‘ın “Ağlama Değmez Hayat”ını kendi tarzıyla yeniden seslendirdi. Yılmaz Morgül, Zeki Müren‘in unutulmaz filmlerinden biri olan “Bahçevan”ın aynı isimli şarkısını yeniden yorumlaması ses getirdi ve 1994 yılında “Elveda İstanbul” şarkısıyla artık bütün ülkenin tanıdığı bir sanatçı oldu.

Morgül, aynı zamanda Levent Kırca ve Oya Başar ile Olacak O Kadar programında bir yıl çalıştı ve Nejat Uygur, Levent Kırca, Oya Başar gibi büyük ustalardan oyunculuk dersleri aldı. Morgül ‘Gökkuşağı’ adındaki Türkiye’yi tanıtan bir programı sundu. Aynı zamanda 2012 yılından beri Olay TV’de Yılmaz Morgül Show isimli kendi programını yapmakta.

GÜNEY PASİFİK ŞARKI YARIŞMASINDA EN İYİ YORUMCU ÖDÜLÜ
Avustralya‘nın Brisbeyn şehrinde 1997 yılında 32 ülkenin katıldığı Güney Pasifik Şarkı Yarışması’na “Uluslararası Star” konumuyla katılıp “En İyi Yorumcu” ödülü aldı.

CİLT KANSERİNİ YENDİ
1996 yılında cilt kanserine yakalanan ünlü sanatçı yedi yıl boyunca Amerika’da tedavi olduktan sonra sağlığına tekrar kavuştu. Yılmaz Morgül, kanserle mücadelesinde yaşadıklarını kanserle mücadele eden hastalara; “Bu hastalık Allah´tan geldi, şifasını da Allah verecek diyordum. Her hastalığın ayeti var. Beş yıl onları okudum. Sürekli kendimi telkin ettim. ´Sen çok iyi olacaksın, muhteşem olacaksın´ dedim. Bir ara kemoterapi tedavisi gördüm. Saçlarımın bir bölümü döküldü, vücudumun derisi soyuluyordu artık. 1996-2000 yılları arasında durumum çok ciddiydi. Ama Allah’ın izniyle gücümü kaybetmemeye çalıştım ve hastalığımı yendim” cümleleriyle destek verdi.

ŞİRKET ASİSTANININ İMZALATTIĞI KAĞIT SÖZLEŞME ÇIKTI
Yılmaz Morgül, albümlerini müzik şirketinde, 8 ay sonra işten çıkan bir asistanın sahne çalışması sırasında şirketle ilgili olduğunu söylediği bir anlaşmayı imzalaması nedeniyle bilmeden menejerlik sözleşmesi yaptığı için uzun bir süre sahneye çıkamadı ve televizyon programları projelerini gerçekleştiremedi. Morgül, bu anlaşmayı kabul etmeyerek, dava açtı ve 11 yıl süren dava sonucunda haklarına kavuşabildi.

3000’E YAKIN YARDIM KONSERİ VERDİ
2000 yılından beri Türkiye’de ve dünyada sağlık ve sosyal yardım derneklerine destek olarak 228 kurumla çalışan Morgül, hayır kurumlarının düzenlediği gecelerde 3000’e yakın ücretsiz yardım konserleri verdi. Özellikle lösemili çocuklar, fenilketonürili çocuklar, down sendromlu çocuklar, sakat ve kimsesiz çocukların yararına konserler yaptı.

CEM YILMAZ GÖSTERİSİNDE KAPIDA BİLET SATTIM
Yılmaz Morgül, bir röportajında menejerlik anlaşmasından ötürü sahneye çıkamadığı dönemde yaşadığı maddi sıkıntıyı atlatmak için yaptıklarını şu sözlerle anlattı;

“Benim hiç kompleksim yok. Ben insanlar tarafından tanınıyorken bile Cem Yılmaz’ın biletlerini sattım kapıda. Erken gitmiştim, elime biletleri aldım, “Cem Yılmaz’a bilet” diye bağıra bağıra satmaya başladım. Hatta Cem Yılmaz da görünce “İnanamıyorum sana, sen ne kadar komplekssiz bir insansın dedi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kenan Işık

Kenan Işık

Kenan Işık, (d. 1947, Yeşilyurt, Malatya) Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu

Bir Cevap Yazın