18 Temmuz 2018, Çarşamba
Son eklenen
Anasayfa / Düşünürler / Şair Yusuf Nabi
Şair Yusuf Nabi

Şair Yusuf Nabi

1641 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen ünlü şair Yusuf Nabi, oldukça güç bir yaşam sürdü ve eserlerine de bunu yansıttı. Yokluk ve sefalet içinde büyüyen Nabi, 24 yaşına geldiğinde Şanlıurfa’dan İstanbul’a giderek eğitimine bir süre İstanbul’da devam etti. İstanbul’da yaşadığı dönemlerde yazdığı şiirlerle tanınan Nabi, daha sonra Paşa’nın vefat etmesiyle birlikte Halep’e gitti.

Eserlerinin çoğunu Halep’te yazdı

İstanbul dönemlerinde çevresi genişleyen Nabi, saraydaki önemli isimlerle arkadaşlıklar kurdu. Çevresinin verdiği avantajlar sayesinde 25 yıl boyunca Halep’te rahat bir hayat sürerek eserlerinin büyük bölümü de burada yazdı. Halep Valisi Baltacı Mehmet Paşa sadrazam olunca arasının iyi olduğu Nabi’yi yanına aldı. Bu dönemlerde Nâbi Darphane Eminliği, Başmukabelecilik gibi görevler üstlendi.

Sesi güzel ve müzik kabiliyeti yüksekti

Bazı kaynaklarda belirtildiği üzere ünlü şair Nabi’nin aynı zamanda çok güzel bir sesi vardı. Müzik konusunda da oldukça başarılıydı. Nabi’nin “Seyid Nuh” ismiyle bazı besteleri olduğu biliniyor. 1712 yılında İstanbul’da vefat eden Nabi’nin kabri Karacaahmed Mezarlığı’nda Miskinler Tekkesi’ne giden yolun sol kenarında bulunuyor. Önemli bir isim olan Nabi’nin kabri daha sonra Osmanlı padişahları II. Mahmut ve II. Abdülhamit tarafından tamir ettirildi.

Şiirlerinde yaşadığı dönemi anlattı

Osmanlı İmparatorluğu’nun duraklama devrinde yaşayan bir şair olan Nabi, o dönemde idarede ve toplumda yaşanan bozukluklara şahit oldu. Çevresindeki bu negatif olgular onu didaktik şiir yazmaya itti. Nabi, eserlerinde devleti, toplumu ve sosyal hayatı eleştirdi. Ona göre şiir hayatın, karşılaşılan sorunların ve günlük hayatın içinde olmalı, hayattan, insandan ve insani konulardan izole edilmemeliydi.

Nabi’nin Manzum Eserleri:

-Hayri-name (oğlu Hayri’ye yazdığı öğütler içeren eser)

-Tercüme-i Hadis-i Erbain (hadis tercümesi)

-Hayrabat (hikaye)

-Sûr-name (şehzade Mustafa ve Ahmed’in sünnetleri vesilesiyle yazılmış, onların sünnet törenini anlatır)

-Farsça Divan

-Türkçe Divan

Nabi’nin Mensur Eserleri:

-Fetih-name-i Kamaniçe (Kamaniçe’nin fethini anlatır)

-Tuhfet’ül Harameyn (Hac yolculuğunu anlatır)

-Zeyl-i Siyer-i Veysi (Veysi’nin yarım kalmış siyerini tamamlamak için yazdı) (siyer: Hz. Muhammed’in hayatını anlatan eser)

-Münşeat (Nabi’nin mektuplarından oluşur)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

halit kıvanç

Halit Kıvanç

Türk radyo ve televizyon ve eski maç sunucusu, gazeteci. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır

Bir Cevap Yazın