18 Temmuz 2018, Çarşamba
Son eklenen
Anasayfa / Düşünürler / Malcolm X
Malcolm X

Malcolm X

Doğum adı Malcolm Little olan ancak Arapça El-Hacı Malik El-Şahbaz ismiyle de bilinen Malcolm X, siyahi insanlara karşı suç işleyenlerle mücadele eden ve siyahi insanların haklarını savunan bir temsilci olarak tarihe kazındı. Malcolm X’i sevenler onu bir savunucu ve suça karşı direnen bir insan olarak tanımlarken, kendisine karşı olanlar ise onun ırkçılık ve şiddeti savunduğunu ifade eder.

Yetim kalması engel olmadı

Tüm görüşlere rağmen sonuç olarak tarihteki en etkili Afroamerikanlardan biri olmayı başaran Malcolm X, genç yaşlarda yetim kalarak hayata adım attı. 6 yaşındayken babası öldürülen siyahi savunucunun annesi ise akıl hastanesine yerleştirildi. Henüz 13 yaşındayken hem annesiz hem de babasız kalan Malcolm X’in bakıcılığını koruyucu bir aile üstlendi.

malcolm x

12 yıl boyunca hizmet etti

Malcolm X, 1946 yılında (20 yaşında), hırsızlık ve haneye tecavüz suçlarından hapishaneye girdi. Hapishanedeyken, İslam Ümmeti isimli siyahi bir hareketin üyesi oldu. Bu tarihten sonra hayatı değişen siyahi savunucu, 12 yıl süresince ümmete hizmet ettikten sonra 1964 yılının mart ayında hareketin lideri Elijah Muhammed ile ilgili büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Sünni İslam ile tanıştı

Hayal kırıklığının ardından hareketi ve öğretilerini reddeden Malcolm X, daha sonra Sünni İslam ile tanıştı ve bir süre Orta Doğu ve Afrika’da bulunduğu süre zarfından sonra Müslüman Camisi (Muslim Mosque Inc.) isimli şirketi ve Afro-Amerikan Birliği Örgütü’nü kurmak için ABD’ye geri döndü. Daha sonra da Pan-Afrikanizm, siyahilerin kendi kaderini tayin edebilme ve kendi kendilerini savunma hakkı gibi konuların önemini vurgulayarak ırkçılığı reddetti.

Suikaste uğrayarak hayat veda etti

İslam Ümmeti Hareketi’ni reddetmesiyle birlikte başlayan düşmanlık süreci Şubat 1965’te Malcolm X’in suikaste uğramasına kadar gitti. Hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğrayan Malcolm X, hayatını kaybetti. Ölümünden kısa bir süre sonra da 20. yüzyılın en etkileyici kitaplarından biri olarak kabul edilen Malcolm X Otobiyografisi (The Autobiography of Malcolm X) isimli kitabı yayınlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şair Yusuf Nabi

Şair Yusuf Nabi

1641 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen ünlü şair Yusuf Nabi, oldukça güç bir yaşam sürdü ve eserlerine de bunu yansıttı.

Bir Cevap Yazın