18 Temmuz 2018, Çarşamba
Son eklenen
Anasayfa / Sanatçı / Kazım Koyuncu
Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu

7 Kasım 1971’de Artvin’in Hopa ilçesi Yeşilköy’de dünyaya gelen Kazım Koyuncu, müziğe henüz çocuk yaşlarda mandolin çalarak başladı. ‘Üstad’ olarak tanımladığı Yaşar Turna’nın (Kemençeci Yaşar) türküleriyle büyüyen Koyuncu, üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi ancak burada yaşadığı siyasi olaylardan ötürü okuldan ayrılarak 1992 yılında profesyonel müzik kariyerine başladı.

Laz ve rock müziğini harmanladı

Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kuran Kazım Koyuncu, bir süre sonra Lazca müzik yapmak için gruptan ayrıldı ancak rock müziğinin etkisinden de kurtulamadı. Laz müziği ile rock müziğini başarıyla harmanlayan Kazım Koyuncu, 1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı Lazca rock müzik grubunu kurdu.

Müzik kariyerine tek başına devam etti

1995’te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998’de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri hazırlayan grup, tarzın ne kadar başarılı olduğunu bu albümlerle kanıtlamış oldu. Grup yalnızca 130 adet basılan bir konser albümü olan ‘Bruxel Live’ı çıkardıktan sonra 1999 yılında dağıldı. Bu tarihten sonra müzik kariyerine tek başına devam eden Koyuncu, Salkım Söğüt adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer aldı.

Gülbeyaz’ ile çıkış yakaladı

2001 yılında ‘Viya!’ isimli ilk solo albümünü çıkaran Kazım Koyuncu, daha sonra özel bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Gülbeyaz’ adlı dizi filmin müziklerini yaparak yurt çapında tanınmaya başladı. Koyuncu daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırladı.

Genç yaşta kanser teşhisi koyuldu

Karadeniz müziğinin önemli isimlerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin düzenlenmesine öncülük eden Kazım Koyuncu, Nisan 2004’te çıkardığı ikinci solo albümü ‘Hayde’ ile popülaritesini artırmayı başardı. Ancak 2004 yılının sonunda genç sanatçıya akciğer kanseri teşhisi koyuldu. Koyuncu, kanser tedavisi görmeye başladı ancak henüz 33 yaşında bulunduğu 25 Haziran 2005’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kenan Işık

Kenan Işık

Kenan Işık, (d. 1947, Yeşilyurt, Malatya) Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu

2 Yorumlar

  1. Karadeniz müziğinin ve ülkemizin kayıp ettiği çok önemli ve değerli bir sanatçı kendisine Allahtan rahmet dilerim.

  2. Karadeniz müziğinin efsanesi allah rahmet eylesin

Bir Cevap Yazın