18 Temmuz 2018, Çarşamba
Son eklenen
Anasayfa / Edebiyatçı / Abdurrahman Cahit Zarifoğlu
Abdurrahman Cahit Zarifoğlu

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında Ankara´da Maraşlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İçe kapanık bir çocuk olmasına rağmen zeki ama çok inatçı bir kişiliğe sahipti. Lise yıllarında arkadaşlarına cebir, geometri dersleri verdi. Fakat birçok kez cebir ve edebiyat derslerini sınavlarına girerek boş kağıt verdi. Bu dönemlerde ise bir yandan şiir yazdı bir yandan da mahalli gazetelerde çalışmaya baladı.

Hayalinden pilot olmak vardı

Zarifoğlu, lise yıllarında güreş sporuna ilgi duymaya başladı ama lise son sınıfa geldiğinde pilotluğa merak sardı. Pilot olma sevdasına kapılan Zarifoğlu, sonunda bir yolunu bulup Türk Kuşu Kampı´na katıldı. Üç ay kurs gördü ve C brövesini aldı. Planörle uçtu ve motorsuz uçak kullanmaya başladı.

Kansere yenildi

1959 yılında Maraş´ta bir yıl vekil öğretmenlik yapan Zarifoğlu, akabinde Maraş Lisesi´ni arkadaşlarından üç yıl gecikmeyle bitirdi ve 1961 yılında İstanbul´a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1973 yılında Sarıkamış’ta vatani hizmetine başlamış, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. Mavera dergisinin kuruluş çalışmalarında yer alan Zarifoğlu, 7 Haziran 1987 tarihinde kanser hastalığından İstanbul’da vefat etti.

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, yaşamı boyunca birçok esere de imza attı. Şiirler, İşaret Çocukları, Yedi Güzel Adam, Korku ve Yakarış, Menziller en tanınan eserleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra çocuk hikayeleri, çocuk şiirleri, romanlar, denemeler, tiyatro eserleri geride bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

halit kıvanç

Halit Kıvanç

Türk radyo ve televizyon ve eski maç sunucusu, gazeteci. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır

Bir Cevap Yazın